Introducing the Dark Blue Euro Glass Mosaic, the perfect addition to any pool design. The rich, deep blue color adds a touch of elegance and sophistication to your swimming pool. Crafted from high-quality glass, these tiles are durable, resistant to chemicals, and easy to clean, ensuring that your pool looks beautiful for years to come. Whether you're looking to create a modern or traditional look, the Dark Blue Euro Glass Mosaic is the perfect choice.
If you are interested in pool tiles and have any pool design ideas, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 25x25mm blue Euro Glass Mosaic for pool
2. Hot melt glass chips, matte finish, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches and etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Zero water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, spas, ponds, showers, bathrooms, etc
| Model NO: | GIOL4602 |
| Size: | 317*317*4mm |
| Style: | Euro glass mosaic style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 317*317*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 144 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Dark blue |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 25*25*4mm |
| Gap: | 1.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.875 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23*23mm Square Crystal Glass Aqua Green BRH001
Crystal Glass BRH002
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1603
Iridescent Glass Tile GZOF5003
Square Color Mixed Pattern BGC023
36x36mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Dark Blue GZOL1702
Glass Resin Mother of Pearl GHGH8601
20*20mm Square Iridescent Dark Blue Glass GEOJ2605
1 Inch Hot Melt Mix Crystal GHOM9602
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Cobalt Blue GZOL1602