Introducing our stunning 97*97mm square inkjet marble look porcelain pool mosaic tile in a natural brown shade. The unique texture of this tile provides a slightly rough feel, adding both character and an anti-slip feature to your pool. Made from high-quality porcelain material, you can enjoy the luxurious look of marble without any of the maintenance headaches. Let this beautiful tile transform your pool into a tranquil oasis.
If you are greatly interested in pool tiles, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 97*97mm square inkjet marble look pool tile
2. Made of porcelain, 6.0mm thickness
3. Back mesh design, convenient to install
4. Easy to clean, wear-resistant, and durable
5. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, spas, showers, bathrooms, etc
| Model NO: | MOA1904 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | 97*97mm inkjet printed porcelain mosaic |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Natural marble tone |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 97*97*6mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.10 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCK612
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Blithe Blue BCZ925A
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain White BCZ703
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK712
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain White BCZ901
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blend Blue BCZ007
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK005
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK661
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Mixed Blue BCH002
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue IOH6001