Add a pop of blue color, all while creating a luxurious and affordable space. This collection is both a cost-effective and economical choice for kitchens, bathrooms and all tile pools! Order a sample and start creating your paradise today.
Welcome to find us if you are interested in pool tiles and have any pool design ideas, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 25x25mm blue Euro Glass Mosaic for pool
2. Hot melt glass chips, matte finish, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches and etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Zero water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchens, backsplashes, showers, and any applications
| Model NO: | GIO601Z |
| Size: | 317*317*4mm |
| Style: | Euro glass mosaic style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any interior space and pool projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 317*317*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot melt glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 25*25*4mm |
| Gap: | 1.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.91 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1703
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGE003
Iridescent Glass Tile GZOF5001
10*10mm Square Glass Gold GAGL5902
Iridescent Glass Tile GZOF1609
20x20mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent White BGE901
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green GKOL1701
Iridescent Glass Tile GZOF5004
25*25mm Iridescent Clear Glass Aqua Blue GKOF1601
Basket Weave Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ017