MOQ: 20 Sqm
Our brand new pool mosaic KGH6701, vibrant green, 48mm x 48mm ink-jet porcelain pool mosaic tile . Experience lasting beauty and durability with its stunning color and exceptional resistance to moisture and fading. Perfect for creating a modern, captivating poolside oasis.
If you are greatly interested in pool tiles, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 48mmx48mm Green Ink-jet Porcelain Pool Mosaic Tile
2. Smooth touching glazed surface
3. Two sizes and two colors available
4. Made of premium porcelains, 6.0mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | KGH6701 |
| Size: | 306*306mm |
| Style: | Inkjet printing pattern pool tile |
| Color Type: | Bottle green, Lagoon green |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy glazed ripple surface |
| MOQ: | 20 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Bottle green |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 48*48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1kg |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Full Body Unglazed Olive Green KOF6702
48x48mm Square Metallic Glazed Porcelain Gold Color BCK910
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BMG903A1
2x4 Subway Tile Inkjet Ceramic ZOA2215
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK635
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue KGH6601
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK653
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9903
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Mixed Blue BCI001
48mm Full Body Unglazed KOF6302