The blossom patten is modern and fashionable for its glossy finish and stylish texture, a good choice to create strong visual effect to pool space as well as bathroom decoration. For more mosaic tiles for pool, do not hesitate to contact us.
Hightlight:
1. 48x48mm blossom crystal glazed surface
2. Smooth texture and high gloss
3. Huge versatility and strong durability
4. Environmental-friendly and low water-absorption rating
5. Highly resistant to scratch, wear, marks, abrosion and chemical agents
6. Anti-slip surfaces that comply with international norms
7. Good performance and Long lifespan
8. Easy to install and clean
Suitable for:
Swimming pool building, fountain project, spa center, bathroom, kitchen, landscaping, patio design, aqua projects and any interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK616 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Crystal Glazed KOA2612
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3003
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Carrara White MOF8901
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601
25x25mm Square Porcelain Gradient Lemon Yellow CIG001A
48mm Full Body Unglazed KOF6003
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue KGA1002
97x97mm Porcelain Marble Look Bali Pool Tile POA2904
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK620
25x25mm Square Porcelain Gradient Blue CIG005A