When it seems something is missing in the swimming pool mosaic tile design, a decorative border tile can be an effective remedy. More colors here for you. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Highlight:
1. Blue blend border tile pattern, 335x150mm sheet size
2. Elegant style
3. Hugely versatile porcelain materials
4. Highly resistant to scratch, marks, wear, chemical agents
5. Easy to install and clean
Suitable for:
Finish of swimming pool border, pool surround area, waterline decor, bathroom, kitchen, shower and any wet area.
| Model NO: | BCZB008 |
| Size: | 335X150mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 335X150mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | |
| Gap: | |
| Net Weight/Sheet: | 0.55kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
Border Blue Blend BCZB004
Dark Blue Seashell Design BCKB602
Border Blue Mix Hot Melt BGAB002
Border Blue Cloud Pattern BGEB002
Custom Ceramic Pool Waterline Tile Black and White BCEM002A
Green Seashell Pattern BCKB701
Border Blue Fish Design BGEB003
Border Blue BGEB001
Border Blue Pyramid Design BGEB004
Border Blue Arabesque BCZB011