With its blend color design, the Classic Series can be used for a whole swimming pool, waterlines, or anything else that you can dream of. Ideal for interior and exterior applications create a charming space.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Blend color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IGA3002 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blend Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK603
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue IOH6002
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG303A
97x97mm Azure Bliss Porcelain Pool Mosaic MOF8602
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK637
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Light Blue BCZ002
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH610
97*97mm Square Inkjet Marble Look White MOA1907
23x23mm Square Glossy Porcelain Mixed Color HOA2008
48x48mm Square Glossy Porcelain Pink CKG410B