Looking for cheap wholesale price swimming pool tiles? With a smooth, kiln, and matte surface, these granule surface pool mosaics have the ability to change any space of your future project. Suitable for interior and exterior applications, make a statement with these solid color pool tiles from Bluwhale Tile.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Solid color glazed porcelain mosaic
2. Classic design, matte finish, smooth touching
3. There are various styles for your choice
4. Made of porcelain, 6.0mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | HMF8604 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Solid color granule surface style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte granule surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 23*23*6mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Cobalt Blue BCP604
97x97mm Square Glazed Porcelain Dark Blue BMM601A1
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Blue WOL9907
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Ocean Blue MOA1605
48x48mm Ripple Surface Square Porcelain Green BCK705
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCI610
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Brown BCJ001
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK009
48x48mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain KOA2901
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Light Blue BCP602