4 inch glazed elegant white full-body square design, which is suitable for laying on the bathroom floor or wall due to its low absorption of water. Furthermore, its rough surface not only shows strong indoor skid resistance but also adds a feeling of nature.
If you are greatly interested in our products and have some design inspirations, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. Classic white full-body ceramic tiles
2.Full body matte surface, high slip-resistance
3.Eco-friendly and good performance
4.Long lifespan with a low water-absorption rating
6. With back mesh mounted for easy installation
7. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrasions, etc.
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BCP201D |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.5mm |
| Color: | White full body ceramic tile |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.34kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK701
22x22mm Square Porcelain Gradient Cobalt Blue CGG004A
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8003
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain White BCZ901
25x25mm Square Glossy Porcelain Dark Blue BCI910
97x97mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue CMG601B
25x25mm Square Glossy Porcelain Bronze BCI916
48x48mm Square Matte Porcelain Black BCK301
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Blue BCZ001
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Mixed Blue BCH001