Crystal glass tile mosaics are always the top-classic and popular options for swimming pool building, bathroom and showers, which can work wonderfully with water and lighting. Welcome to contact us for sample details and best price.
Hightlight:
1. 23x23mm chip size, 300x300mm sheet size, 8mm thickness, 2mm gap
2. Coloring processing under high temperature
3. Fresh colors and glossy surface
4. Good quality, long service life, resistant to wear, stain, moiture
5. Mesh mounted design, easy to install and maintain
Suitable for:
Perfect for swimming pools, piscine, ponds, bathroom, shower, kitchen, etc.
| Model NO: | BRH002, BRH001 |
| Size: | 23x23mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Blue Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 8mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Outside, Kitchen |
| Chip Size: | 23x23mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
Crystal Glass Red BGI401F2
73x73 Square High Borosilicate Glass Aqua Green BRO001
Crystal Glass Black BGI016F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Blue Mixed White BGC019
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Orange ZCIO004
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ012
Square Color Mixed Pattern BGC023
Iridescent Glass Tile GZOF1401
36x36mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Dark Blue GZOL1702
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Gray GZOJ2301