If you are seeking a mosaic tile pattern that can make a classic style swimming pool, this 4mm thick crystal glass pool tile in mixed color is a great choice for you.
The sample is available and does not hesitate to contact us for the best pricing.
Highlight:
1. 25x25mm blend color glass mosaic crystal glass
2. Limpid and transparent chips, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch and etc
5. Mesh mounted on back, easy installation
6. Low water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, bathrooms, kitchens, backsplashes, showers, and any wet areas.
| Model NO: | BGI001F2 |
| Size: | 25x25x4mm |
| Style: | Crystal glass style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | Regular Stock, No MOQ Request |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 25x25x4mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 0.8kg |
| Delivery Time: | 20 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Dark Blue BGC005
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO607Z
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1607
Iridescent Glass Tile GZOF5007
Crystal Glass Red BGI013F2
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Navy Blue BGZ020
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Lemon Yellow GKOL1501
Crystal Glass BGK003F2
25*25mm Square Euro Glass Blend Blue GIOL4001
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO605Z