With the blend blue color variation, 1x1 square size, and smooth glazed finish, our new crystal porcelain pool tile have the ability to decor your swimming pool or shower area and bring the natural atmosphere!
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Crystal glazed porcelain mosaic
2.Smooth touching glazed surface
3.There are 5 colors for your choice
4.Made of porcelains, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | HOA2701 |
| Size: | 23x23x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue, Mix colored |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 23x23x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.95 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Glossy Porcelain BCI907
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH611
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCK632
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Dusty Gray WOL9905
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK630
6x6 Square Glossy Porcelain Blue WOB2601
97x97mm Speckle Surface Square Matte Full Body Black MOA1101
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK641
48x48mm Square Full Body Unglazed Black KOF6101
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Blithe Blue BCZ925A