Experience the beauty and glamour of the Caribbean series by Bluwhale. These high-quality porcelain pool mosaics are back-meshed design and allow for easy installation. Suitable for swimming pools and outdoor environments. This beautiful ink-jet pattern is the perfect waterline tile for spas, showers, and for accenting interior space.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Caribbean style 73x73mm crystal glazed porcelain mosaic
2.Smooth touching glazed surface
3.There are 3 styles for your choice
4.Made of porcelains, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | OOA2601 |
| Size: | 73x73x6mm |
| Style: | Caribbean Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 73x73x6mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.25 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
148*148mm Square Porcelain Crackle Dusty Gray WBB2303
48x48mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue IOH6002
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Dark Blue WOL9910
11x11mm Square Glossy Porcelain Light Gray CBG302A
23x23mm Square Matte Porcelain Pure White HMA1201
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9903
25x25mm Square Porcelain Classic Blend Blue IGA3001
48x48mm Square Full Body Unglazed KOF6301
48x48mm Square Matte Porcelain Red BCK401