Take a look at our new arrival laminated glass mosaic, which is a revival of the classic subway tile with a glossy and modern look. The tiles are mesh mounted on 12 inches by 12 inches fiberglass sheet for easy installation. Perfect for any residential and commercial space, such as showers, bathrooms, spa pools, etc.
If you are greatly interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. brick bond subway laminated glass mosaic
2. Made from laminated glass, durable and timeless
2. Back-meshed design, easy for installation
3. Available in various colors
4. Bring an appealing look to your future project
5. Accept OEM & ODM
6. Samples available here
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZOJ9902 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | 2x4 brick bond laminated glass mosaic |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 72 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Laminated glass mosaic |
| Shape: | Subway tile shape |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 48*98*8mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.60 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Natural Shell Fan Shape BOZ905E4
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
Frozen Fan Shape Crackle BCZ714-B
Linear Inkjet Crystal Glass BGZ003M1
Fish Scale Wave Pattern Royal Blue BCZ634-B
Broken Mosaic Tile Ceramic Colourful BCZ001C4
Penny Round Tile BCZ002
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1606
Trapezoid Tile Ceramic Light Grey BCZ931A
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1611