The blossom patten is modern and fashionable for its glossy finish and stylish texture, a good choice to create strong visual effect to pool space as well as bathroom decoration. For more mosaic tiles for pool, do not hesitate to contact us.
Hightlight:
1. 48x48mm blossom crystal glazed surface
2. Smooth texture and high gloss
3. Huge versatility and strong durability
4. Environmental-friendly and low water-absorption rating
5. Highly resistant to scratch, wear, marks, abrosion and chemical agents
6. Anti-slip surfaces that comply with international norms
7. Good performance and Long lifespan
8. Easy to install and clean
Suitable for:
Swimming pool building, fountain project, spa center, bathroom, kitchen, landscaping, patio design, aqua projects and any interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK616 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Porcelain Classic Blue IGA3603
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8008
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Red KOF6004
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Carrara White MOF8903
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KGF8701
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCI609
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Cobalt Blue HMF8604
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCQ607
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blue BCZ705
97x97mm Square Matte Porcelain Light Grey BCM301B