These outstanding mosaics with a glossy, smooth finish have the ability to transform any area of your pool. Perfect for pool waterline, shower, bathroom wall, etc.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Blend color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IGA3004 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blend Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8902
48x48mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601-1
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Mixed Color BCK010
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6007
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG305A
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2904
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Green BCK710
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Yale Blue BCP601
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8006
Snowflake Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain CZH001TM