Large and charming 97x97mm size, simple appearance design, and highly smooth glossy surface. All these elements will brilliant your future swimming pool projects!
Welcome to contact us if you are in the market for this pure color tiles and have any pool design ideas, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. Classic pure color, including blue mix, light blue and dark blue
2. 97x97mm classic swimming pool mosaic tiles
3. Highly smooth glossy surface, easy to clean
4. Hugely versatile and high durability building materials
5. Eco-friendly and good performance
6. With back mesh mounted for easy installation
7. Low water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BMG603A1 |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Metallic Glazed Porcelain Rose Gold BCK915
73*73mm Square Porcelain Crackle Green COB702X
148*148mm Square Porcelain Crackle Emerald Green WBB2702
48x48mm Square Glossy Porcelain Pink CKG410B
95x95mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain POA2902
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Beige BCK503
48x48mm Square Matte Porcelain White BCK202
25x25mm Square Porcelain Classic Blend Blue IGA3002
97x97mm Square Matte Porcelain Classic Light Blue BMO902A1
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK603