The classic dark blue and glossy surface in the Classic Collection give these pool mosaics a natural appearance that can transform any area of your space.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Solid color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IGA3605 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Dark Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8007
48x48mm Ripple Surface Square Porcelain Dark Blue BCK623
150x170mm Hexagon Ice Crackle Glazed Ceramic Dark Green ZBF1703
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK604
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Mixed Blue BCI002
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK017
148*148mm Square Porcelain Crackle Gray WBB2302
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6007
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8301
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK662