The 25x25mm light blue mosaic tiles from classic series is widely used both in pool and bathroom decor to go a simple way. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Highlight:
1. Pure blue color and 25mm size
2. Easy installation and cleaning
3. High quality and hugely versatile
4. Non-slip finish that complies with the international norms
5. Highly resistant to color-fading, stains, marks, scratches, knocks, abrasions and chemical agents
6. Impervious to liquids and vapors
Suitable for:
Any themed swimming pools, creative kitchen backsplahs, bathroom, SPA area, aqua projects, landscaping and any architectual home designs.
| Model NO: | BCI605 |
| Size: | 25X25mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5x302.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy and Even |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25X25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Dark Green BCZ923A
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Cobalt Blue WOL9601
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCI610
1x1 Staggered Square Glossy Porcelain Gradient Blue IGA1903
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue
97x97mm Ripple Surface Square Matte Inkjet Porcelain Smoky Blue MOJ6901
25x25mm Square Porcelain Gradient Pink CIG003A
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6004
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue KOA2614
97x97mm Square Matte Porcelain Dark Grey BCM901B