simple design and square glossy white, it is suitable for laying on the bathroom floor or wall due to its low absorption of water. What’s more, 97x97mm size tiles will brighten your home and give more lively to your space as well as leave a deep impression on your guest.
If you are greatly interested in our products and have some design inspirations, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. Classic pure white
2. 97x97mm classic white mosaic tiles
3. Matte surface, easy to clean
4. Hugely versatile and high durability porcelain materials
5. Eco-friendly and good performance
6. With back mesh mounted for easy installation
7. Long lifespan with a low water absorption rate
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BCM203B |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.5mm |
| Color: | White |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.15kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Dusty Gray WOL9909
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Dark Blue BCP603
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blue BCZ705
97*97mm Multicolors Rustic Inkjet Slate Porcelain Mosaic MMH6701
25x25mm Square Porcelain Gradient Light Green CIG002A
97x97mm Square Glazed Porcelain Blue BMG602A1
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Mixed Color BCK010
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Sukabumi Bali Dark Green MOF8703
97x97mm Square Matte Porcelain White BCM203B
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Ocean Blue KOA2607