One of the standout trends for summertime has been creeping in for the past couple of years and has finally arrived in full force: deep, velvety, delicious green. Tile samples are available here, contact Bluwhale Tile team for more details now.
Highlight:
Premium glazed porcelain series
Vintage dark green palette, smooth touching
Made of porcelain, easy to clean and durable
A wide range of shapes for your choice
Back-mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations
High quality tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZOB1705 |
| Size: | 283x290mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Dark Green |
| Usage: | Bathoom walls, swimming pools and etc |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 283x290mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Fish Scale/Fan Shape |
| Thickness: | 6.2mm |
| Color: | Dark Green |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 83*90*6.2mm |
| Gap: | 4.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.93kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Hexagon Tile Baby Blue BCZ605
Triangle Tile Ceramic Khaki BCZ929A
Cross Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1904
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
Triangle Tile Ceramic Pale Blue BCZ626A
Triangle Tile Ceramic Light Grey BCZ312A
Fish Scale Wave Pattern Sky Blue BCZ633-B
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9922
Fish Scale Wave Pattern Dark Blue BCZ632-B
Ice Crackle Subway Tile ZOM5702