Dark blue is the soul color of swimming pool tile, the heavy-crackle mosaic tile is ideal for cozy pool surround area covering, spa tiling and bathroom wall cladding, looking nice withthe lighting and water. SAMPLE available here.
Highlight:
1. 48x48mm dark blue color mounted on mesh back
2. Smooth gloss finish and heavy-crackle texture
3. High quality and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Non-slip surface that complies with the international norms
6. Easy to clean, install and repair
7. Unique texture for a pool covering
8. Low water-absorption rate and longevity
9. Highly resistant to moisture, chemical agent, crack, marks, wear, and abrosion.
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and wall cladding and flooring of house designs.
| Model NO: | BCK653 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
11x11mm Square Glossy Porcelain Light Gray CBG302A
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK639
1x1 Staggered Square Glossy Porcelain Gradient Blue IGA1903
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8904
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Gray WBB2301
48x48mm Square Full Body Unglazed Blend Blue KOF6007
25x25mm Square Porcelain Gradient Grey CIG006A
23x23mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue
97x97mm Square Matte Porcelain Classic Light Blue BMO902A1