Looking for a professional crackle tile manufacturer? Bluwhale Tile would be your best partner with quality service. Wide color collection at a competitive factory price for all customers. Expecting to hear from you.
Highlight:
1. 48x48mm dark blue color mounted on mesh back
2. Smooth gloss finish and heavy-crackle texture
3. High quality and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Non-slip surface that complies with the international norms
6. Easy to clean, install and repair
7. Unique texture for a pool covering
8. Low water-absorption rate and longevity
9. Highly resistant to moisture, chemical agent, crack, marks, wear, and abrosion.
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and wall cladding and flooring of house designs.
| Model NO: | BCK608 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.09kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Square Glossy Porcelain Pink CMM401BT
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Blue WOL9906
97*97mm Multicolors Rustic Inkjet Slate Porcelain Mosaic MMH6701
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK645
48x48mm Square Full Body Unglazed Black KOF6101
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8003
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK002
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2204
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2212
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH607