A green surface of high quality glazed porcelain mosaics is our hot collection designed for swimming pools. Crackle texture and high gloss, the mosaic tiles provides quality serivce for any spaces.
Highlight:
1. 48x48mm green glazed surface
2. Smooth surface and ice-crackle texture
3. Strong quality and huge versatility
4. Environmental-friendly and high performance
5. Non-slip surface that meets the international norms
6. Easy installation and cleaning
7. Unique finished for a pool covering
8. Low water-absorption rate and lasting life
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and house designs.
| Model NO: | BCK711 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Green |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Full Body Unglazed Olive Green KOF6702
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2603
97x97mm Square Matte Porcelain White BMO901A1
48x48mm Square Matte Porcelain White BCK202
Classic Square Granule Surface HMF8201
148*148mm Square Porcelain Crackle Dark Green WBB2701
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Brown KOF6009
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BMG903A1
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6904
97*97mm Multicolors Rustic Inkjet Slate Porcelain Mosaic MMH6701