Balancing your swimming pool's surrounding plants, you will want to choose some natural color, like blue, but add something different on the face of the pool tile to change you a tranquil vibe. Pool tile choice is personal - everyone chills out to their own best - but we all know that the beautiful ice crackle pattern mix of blue color helps us truly achieve a peaceful atmosphere.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 4" Shiny blue heavy crackle porcelain mosaic tiles
2. Ice-crackle texture, glossy finish
3. Chip size: 100x100mm; Thickness: 8mm; Gap: 3mm
4. Made from porcelain, durable and timeless
5. Mesh backing, easy to install and maintain
6. Low-water absorption rate, good quality
Suitable for:
Swimming pools, bathroom, shower, kitchen, any aqua projects
| Model NO: | BCQ608 |
| Size: | 309x309mm |
| Style: | Contemporary |
| Color Type: | Pure Color |
| Usage: | Interior |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 309x309mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy glazed |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | 11Sheets/1.05SQM/Carton, 90Cartons/Pallet, 20Pallets/Container |
| Specification: | A Grade |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 8.0mm |
| Color: | Shiny Blue |
| Application: | Swimming pool, bathroom, kitchen, entrance hall, etc |
| Chip Size: | 100x100mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.54kg |
| Delivery Time: | 30 days after the deposit is paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Ocean Blue MOA1605
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2604
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK606
73*73mm Square Porcelain Crackle Blue COB601X
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK641
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK643
25x25mm Square Porcelain Classic Cobalt Blue IGA3601
97x97mm Speckle Surface Square Matte Full Body Black MOA1101
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Color HMF8002
11x11mm Square Glossy Porcelain Brown CBG301A