Hexagon mosaic, a classic geometric pattern, always is a must have for any home improvements, warm hue and glossy finishes, factory price and sample available here.
Highlight:
1. 19mm Hex mosaic chips mounted on mesh back
2. Highly resistant flooring, availale in wide colors
3. Highly resistant to knocks, marks, and abrosion and any chemical agents
4. Easy to install and clean
5. Anti-slip surfaces that comply with international norms
6. Eco-friendly and huge versatile
Suitable for:
Kitchen and bathroom covering, SPA center, shower, swimming pool building, pool surround areas, landscaping, water features, any interior and exterior home improvement, residentail and commercial projects.
| Model NO: | BCZ605 |
| Size: | 19mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294x290mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 19mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Blithe Blue BCZ925A
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK627
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601
48x48mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK644
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK661
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK642
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6001
48x48mm Square Full Body Unglazed Black KOF6901
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Light Blue BCZ002