Bring a minimalist style to your space with hexagon grey blend ceramic tiles. This marble inspired tile is great for interior or exterior use, meanwhile, it offers the versatility to blend into any space, which captures the timeless elegance of hexagon.
If you are greatly interested in our products and have some design inspirations, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. Classic cool grey full Body hexagon mosaic
2. Matte surface, high slip-resistance
3. Eco-friendly and good performance
4. Long lifespan with a low water-absorption rating
6. With back mesh mounted for easy installation
7. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrasions, etc.
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | CZO037B |
| Size: | 51X59mm |
| Style: | Minimalist style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 325X282mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 500 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Cool grey blend |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 51X59mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.04kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
Natural Shell Black Lip BOZ909E4
Strip Crystal Glass ZHM2904
Fish Scale Wave Pattern Emerald Green BCZ715-B
Fish Scale ZGA2602
Finger Tile Light Blue BCZ630Z
Octagon Matte Terracotta With Black Dot ZMA1910
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9912
Plumage Tile Ceramic White BCZ201S
Subway Tile ZOD9601