New from Bluwhale Tile in pool mosaics is the Sea of Love Series, now bringing the inkjet pattern to 3” x 3” porcelain pool tiles. Indulge in the appealing and characteristic brilliance of this sophisticated and trendy mosaic. Perfect for your pool project and bathroom space.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Inkjet printing porcelain mosaic
2.Smooth touching glazed surface
3.There are 4 styles for your choice
4.Made of porcelains, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | OOA2902 |
| Size: | 73x73x6mm |
| Style: | Inkjet Printing Swimming Pool Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glazed Inkjet Printing Surface |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 73x73x6mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.25 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK662
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6006
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mint Green HMF8701
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Light Blue HMF8601
25x25mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Beige BCI502
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2901
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK660
48x48mm Square Full Body Unglazed KOF6301
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Blue KOA2605
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK618