The rhombus cube 3d series of porcelain wall tiles are a beautiful way to add ice-crackle pattern and elegance to the interior walls of your home. This charming glazes glossy porcelain mosaic features a geometric rhombus in a stunning palette. Order tile samples to see and feel in person right now!
Highlight:
Ice-crackle 3D kaleidoscope porcelain mosaic
Cube 3d surface, vintage rhombus shape
Color option: dark green, black, gray
Easy to clean, wear-resistant and durable
Back mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
Free tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZBE2703 |
| Size: | 323*290mm |
| Style: | Vintage Rhombus Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Projects, etc |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 323*290mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glazed Glossy Cube 3d Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Rhombus |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Dark Green, Gray, Black |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 60*100*6mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.67kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9906
Herringbone Mosaic Dark Blue BCZ619A
Hexagon Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCZ909
Kit Kat Tile Turquoise Green BCZ920A
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9912
Fish Scale Wave Pattern Emerald Green BCZ715-B
45*195mm Rectangle Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1908
Frozen Fan Shape Crackle BCZ714-B
Kit Kat Tile Teal Blue BCZ710A
Triangle Tile Ceramic Light Green BCZ715A