Although cool grey is seldom used in interior design, it will produce unexpected result if applied in a proper way. This porcelain mosaic tile has a unique grey finish, which is vintage with small black dots. CONTACT US NOW for more detail of this product if you like the design. Sample available for quality check.
Highlight:
1. 293x296mm sheet size, 8mm thickness
2. Stack bond fambe effect strip design
3. Quality glossy glazed finish, light grey with dot
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ314Z |
| Size: | 20X145mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Grey |
| Usage: | Wall |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 293x296mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy glazed |
| MOQ: | 171 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Strip |
| Thickness: | 8mm |
| Color: | Light Grey With Dot |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 20X145mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.21kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Fish Scale Dark Blue BCZ632
Frozen Fan Shape Crackle BCZ707
Penny Round Tile BCZ702
Herringbone Mosaic Dark Green BCZ919A
Natural Shell Hexagon BOZ904E4
Ice Crackle Subway Tile ZOM5701
3D Bevel Mirror Glass Mosaic ZGM3901
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1103
45*195mm Rectangle Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1908
Herringbone Mosaic BCZ204B1