Covered with a beautiful fambe effect grey glaze, this triangle design tile looks glittering in the light. Made of durable material, it is perfect for wet room decoration. Besides, its smooth surface ensures a convenient way to clean and it is stain resistant. Sample available for quality check here.
Highlight:
1. 45x45mm chip size, 260X300mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Triangle design, mesh mounted on back
3. Glossy glazed finish, vintage dark grey color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ930A |
| Size: | 45X45mm |
| Style: | Vintage style |
| Color Type: | Grey color |
| Usage: | Wall, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 260X300mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 93 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Triangle |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Dark grey |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 45X45mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Ice Crackle Subway Tile ZOM5602
Fish Scale Royal Blue BCZ634
Penny Round Tile Gray BCZ002B1
Ice Crackle Subway Tile ZOM5901
Plumage Tile Ceramic Green BCZ602S
Finger Tile Yellow BCZ502Z
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
Fish Scale Wave Pattern Emerald Green BCZ715-B
Strip Crystal Glass ZHM2905
3D Bevel Mirror Glass Mosaic ZGM3901