In market for the latest design mosaic ceramic tile for swimming pool? This light green fambe surface can satisfy you more, featuring blossom texture and glossy finish, it is very unique and good-touch. Sample can be provided.
Highlight:
1. 25x25 chip size, 302.5x302.5mm sheet size, 4mm thickness, 2.5mm gap
2. Fambe blossom texture, fresh green color
3. Made of porcelain, highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh mounted on back, saving your time and energy in installation
6. Low water absorption rate, long lifaspan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home decoration.
| Model NO: | BCI917 |
| Size: | 25x25mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Green Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5X302.5mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glazed surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Green |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 25x25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KOA2902
4x4 Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8302
25x25mm Square Porcelain Classic Blue IGA3606
22x22mm Square Porcelain Gradient Blue CGG006A
25x25mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Aqua Green BCI917
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Green KOA2701
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK017
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Mixed Blue BCH002
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK702