Like a adorable crystal, the fambe porcelain mosaic tiles in 23x23mm is ideal for any swimming pools, SPA decoration and any wet areas. SAMPLE available here for you.
Highlight:
1. Pure blue colors
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy to clean and install
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design,SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCH608 |
| Size: | 23X23mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 1000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 23X23mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Ocean Blue MOA1605
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue KOA2702
25x25mm Square Porcelain Classic Dark Blue IGA3607
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8008
1x2 Staggered Rectangular Glossy Porcelain Gradient Blue ZGA1903
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Dark Blue MOA1603
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Dusty WOL9301
48x48mm Square Glossy Porcelain Black BCK102
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Dark Blue WOL9602
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601