A new design to our fambe series, featuring glossy solid surface in 4" chip size and blue colors, larger size for easy tiling and more-spacious visual effect. Contact us for best price if you are in market for it.
Highlight:
1. 100x100 chip size, 309x309mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Fambe crystal glazed surface, glossy dark blue color
3. Versatile and durable, eco-friendly and good performance
4. Resistance to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh mounted on back, easy to install and maintain
6. Low water absorption rate, long service life
Suitable for:
Any swimming pools design,SPA center, bathroom, shower, backsplash and home renovation.
| Model NO: | BCQ601 |
| Size: | 100x100mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Blue Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 309x309mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 100x100mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
48x48mm Square Glossy Porcelain Black BCK102
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK641
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH607
25x25mm Square Glossy Porcelain Pink CIG410B
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Dark Blue HMF8603
48x48mm Square Full Body Unglazed Baby Blue KOF6601
48x48mm Ripple Surface Square Porcelain Green BCK705
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK652
25x25mm Square Porcelain Classic Blue IGA3604
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Cobalt Blue BCP604