High quality and good looking, crackle porcelain mosaic tiles are popularly used in types of swimming pool innovations. 48x48mm mosaic chips mounted on mesh back is easy to install and clean, do not hesitate to contact us for more details.
Highlight:
1. 48x48mm dark blue shades
2. Solid surface and ice-crackle texture
3. Strong durability and huge versatility
4. Environmental-friendly and high performance
5. Anti-slip surface that complies with the international norms
6. Easy installation and maintenance
7. Unique finish for a pool covering
8. Low water-absorption rate and long life
Suitable for:
Any swimming pools, SPA center decor, landscaping and aqua project, bathroom, kitchen, backsplash and styles of indoor and outdoor living spaces.
| Model NO: | BCK645 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.09kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Light Blue KOA2601
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Red KOF6004
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6001
97*97mm Square Inkjet Marble Look MOA1903
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Light Blue BCZ702
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3003
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Aquamarine MOA1604
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6005
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Blue HMF8602
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK714