Made from natural mother of pearl, resin, and crystal glass, our new penny round crystal glass resin conch mosaic tile are durable scratch, splash, and heat-resistant polyurethane finish. The shell chips are randomly added to the resin tile. So beautiful!
If you are greatly interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Round crystal glass mix resin mosaic with the mother of pearl
2. Glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 3 colors, Suitable for different styles
4. Mix glass, resin, and mother of pearl
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZGH8601 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | Round shape resin mosaic with the mother of pearl |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass, resin, and mother of pearl |
| Shape: | Round |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 43/33/23/20*8mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.14 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
36x36mm Square Crystal Glass Aqua Gree Mixed Dark Blue GZOL1704
Crystal Glass Blue BGI006F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Blue BGC003
Iridescent Glass Tile GZOF5004
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Dark Blue BGE001
23x23mm Square Iridescent Hot Melt Glass Amber GHOJ2601
23x23mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2003
Crystal Glass Green BGI014F2
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent White GKOL1901
Crystal Glass Green BGI015F2