Luxury swimming pool tiles collection is one of the best selling series of our products, each mosaic chip is one art craft, being the focus of any swimming pools with an stylish decoration. Wide colors and sizes, sample and custom service is available here.
Hightlight:
1. 25x28mm hex mosaic chips mounted on mesh back
2. Coloring processing under high temperature
3. Imaginary colors and matte finish
4. Good looking and Superb quality
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGZ021 |
| Size: | 25x28mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 272x287mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25x28mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.86kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass White GZOJ2302
Iridescent Glass Tile GZOF5005
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ011
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE012
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GMOF1601
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Brown BGZ901
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass Mixed Color GZOJ2902
2x2 Crystal Glass Iridescent Grapefruit Pink GKOL1401
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Cobalt Blue BGC601
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Brown ZCIO003