Hexagon ceramic mosaic tiles at Bluwhale Tile available in wide colors and finishes. The light blue pattern with a dark edge is suitable for swimming pool building, kitchen, bathroom. shower and any residential and commercial projects. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Highlight:
1. 19mm Hex mosaic chips mounted on mesh back
2. Highly resistant flooring, availale in wide colors
3. Highly resistant to knocks, marks, and abrosion and any chemical agents
4. Easy to install and clean
5. Anti-slip surfaces that comply with international norms
6. Eco-friendly and huge versatile
Suitable for:
Kitchen and bathroom covering, SPA center, shower, swimming pool building, pool surround areas, landscaping, water features, any interior and exterior home improvement, residentail and commercial projects.
| Model NO: | BCZ705 |
| Size: | 19mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294x290mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 19mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
97*97mm Square Inkjet Marble Look White MOA1907
25x25mm Square Porcelain Classic Brown IMA3901
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Sukabumi Bali Green MOF8702
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue Combo
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK613
48x48mm Square Full Body Unglazed Orange KOF6902
32.5x145mm Inkjet Travertine looked Porcelain Mosaic for Pool Decking ZMN2501
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK611
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK712
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK618