A mix of colors and sizes, this pool glass tile mosaic goes an artistic and elegant style, perfect for adding sparkle and stereo effect to any spaces. It is another hot-sale winner in our collections. SAMPLE AVAILABLE before order to ensure specification.
Hightlight:
1. 48mm+23mm mosaic chips mounted on mech back
2. Coloring processing under high temperature
3. Imaginary colors and matte finish
4. Good looking and Superb quality
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGZ002 |
| Size: | 48x48+23x23mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 160 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48x48+23x23mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.99kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE010
Iridescent Glass Tile GZOF5008
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Aqua Green GHOL1701
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Blue GHOL1001
Iridescent Glass Tile GZOF5007
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent GIOL1702
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Black ZCIO002
Hot Melt Glass GEOM9002
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White Mixed Gray GZOJ2304
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Blue GZOJ2601