A blend of mosaic colors can make a big impression to swimming pool as well as bathroom, kitchen and any water projects, which can refelct the water and lighting wonderfully! SAMPLE AVAILABLE HERE. For more pool mosaic tiles, please contact us for best quote.
Highlight:
1. 15x15mm blend mosaic chips
2. Mounted on mesh back ready for installation
3. Impervious to liquid and vapors, highly resistant to scratch, chemical agents, stains, discoloration
4. Guaranteed for the longevity
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC006 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 1.35mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
Crystal Glass Mix Blue BGI002F2
Trapezium Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGZ006
Hot Melt Blue H52+H55+H56
Iridescent Glass Tile GZOF5002
Hot Melt Glass GEOM9601
Basket Weave Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ016
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Lemon Yellow GKOL1501
48mmx48mm Galaxy Crystal Glass Pool Mosaic Tiles GKON7601
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK001
20*20mm Square Iridescent Blue Green Glass GEOJ2601