Manufactured in high temperature, this metallic ceramic mosaic goes in an unique surface and shimmering color to build a luxury space for you. Sample available and feel free to contact us now.
Highlight:
1. 25x25mm chip size, 302.5x302.5mm sheet size, 5.2mm thickness, 2.5mm gap
2. Metallic glazed surface, bright color option
3. High quality and versatility, environmental-friendly and good performance
4. Mesh mounted on back, easy installation and maintaining
5. Low water-absorption rate and lasting life
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and house designs.
| Model NO: | BCI904,BCI902,BCI918 |
| Size: | 25x25mm |
| Style: | Luxury Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5X302.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 5.2mm |
| Color: | Metallic gold |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25x25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BMG002A1
25x25mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Beige BCI502
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK645
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blue BCZ003
97x97mm Square Glossy Porcelain Pink CMM401BT
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK613
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK618
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK648
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8301
48x48mm Square Metallic Glazed Porcelain Gold Color BCI904