The attractive black lip will appeal to everyone’s eyes! This natural shell mother of pearl will make luxury spaces for your interiors. And because of the natural mother of pearl shell slight variations in color might occur from lot to lot.
Welcome to find us if you are interested in more handmade porcelain tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. Every mosaic chip is unique
2.Made of natural shell materials
3. Smooth surface with some random shade
4. Mesh mounted on back, convenient to install
5. Residential and Commercial use is available
6. It is recommended you use crystal glass grout
Suitable for:
Hotel Background, Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BOZ909E4 |
| Size: | 300*295mm |
| Style: | Natural shell mosaic |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*295mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 5 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Natural shell |
| Shape: | Brickbond strip |
| Thickness: | 1.0mm |
| Color: | Beige, Pearl, Black Lip |
| Application: | Hotel background, bathroom walls, backsplash and etc |
| Chip Size: | 10*20*1mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.33kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
2x4 Subway Laminated Glass GZOJ9903
Square Tile Digital Print Ceramic BCM002J1
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1606
Plumage Tile Ceramic Dark Green BCZ601S
Fish Scale ZGA2902
Penny Round Tile Brown BCZ005B1
Hexagon Tile Baby Blue BCZ605
Natural Shell Square BOE902E4
Ice Crackle Subway Tile ZOM5901
Fish Scale Wave Pattern Dark Gray BCZ316-B