Black lip shell mosaic will appeal to you! The mini hexagon natural mother of pearl tile is mesh mounted and will be ideal decorative materials to hotel wall decor. And because of the natural mother of pearl shell slight variations in color might occur from lot to lot.
Welcome to find us if you are interested in more handmade porcelain tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. Every mosaic chip is unique
2.Made of natural shell materials
3. Smooth surface with some random shade
4. Mesh mounted on back, convenient to install
5. Residential and Commercial use is available
6. It is recommended you use crystal glass grout
Suitable for:
Hotel Background, Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BOZ910E4 |
| Size: | 297*294mm |
| Style: | Natural shell mosaic |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 297*294mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 5 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Natural shell |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 1.0mm |
| Color: | Beige, Pearl, Black Lip |
| Application: | Hotel background, bathroom walls, backsplash and etc |
| Chip Size: | 23*20*1mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.33kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9917
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1103
Pebble Tile Ceramic Green BCZ006B1
Natural Shell Black Lip BOZ910E4
Square Tile Digital Print Ceramic BCM002J1
Broken Mosaic Tile Ceramic White BCZ101C4
Natural Shell Fan Shape BOZ905E4
Penny Round Tile BCZ002
Natural Shell Hexagon BOZ904E4
Broken Mosaic Tile Ceramic Colourful BCZ001C4