Dia 19mm penny round mosaic tiles not only suitable for interior space but perfect for swimming pool walls even for the waterline. Welcome to find us if you are interested in more handmade porcelain tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. Dia 19mm penny round shape
2. Made of porcelain, thickness 6mm
3. Smooth touching, premium glazed surface
4. Mesh mounted on back, convenient to install
5. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCZ702 |
| Size: | 294*290*6mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294*290*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | Dia 19 |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.83kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Natural Shell Brick BOZ907E4
Plumage Tile Ceramic White BCZ201S
Natural Shell Black Lip BOZ910E4
Classic Hot Melting Glass White GZOJ2201
Fish Scale Wave Pattern Royal Blue BCZ634-B
Penny Round Tile BCZ703
Fish Scale Wave Pattern Emerald Green BCZ715-B
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9919
Arabesque Tile Ceramic Dark Green ZOB1706
Hexagon Tile Matte Ceramic BCZ910