White mosaics always do good on its own as well as collocated with other tiles. This elegant glass mosaic with a glowing surface is ideal for a pure and eyecatching space design.
Highlight:
1. 15x15mm glowing surface
2. White colors mounted on mesh back
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. High quality and long lifespan for use
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC016 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Mixed |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ014
Iridescent Glass Tile GZOF1606
Iridescent Glass Tile GZOF1607
Glass Resin Mother of Pearl GHGH8602
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green GIOL1701
15*15mm Square Glass Gold GCGL5902
Iridescent Glass Tile GZOF5003
Iridescent Glass Tile GZOF1601
Iridescent Glass Tile GZOF5006
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2603