The penny round glowing iridescent glass tile for pools are another popular addition to our hot melt rainbow series. This mix of iridescent glazed surface can reflect the water and lightings wonderfully. A good mosaic choice also perfect for bathroom and showers. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Hightlight:
1. Penny round shape chips
2. Coloring processing under high temperature
3. Rich colors and glossy surface
4. Good looking and high durability
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGZ007 |
| Size: | 19mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 286x297mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 19mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.96kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Navy Blue BGZ009
25x25 Square Euro Glass Mosaic Aqua Green ZCIO701
48x48mm Square Glossy Crystal Glass Blue BGK002F2
Crystal Glass BRI001
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK001
Crystal Glass Brown BGI010F2
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003
48mmx48mm Galaxy Crystal Glass Pool Mosaic Tiles GKON7601
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO605Z
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC035