The blossom pattern 2" x 2" recycled glass pool tiles create a stunning visual feeling and shine to your waterline paradise that reflects the blossom pattern these glass pool tiles were designed to create. Recycled glass tile is 100% frost proof and durability.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. 2” blossom pattern recycled glass mosaic
2. Smooth touching glazed surface, beautiful blue palette
3. Made of glass, 6.0mm thickness
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GKOM9903 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Vintage, Stylish, Contemporary |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Exterior and Interior |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 90 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 48x48x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.94 kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Trapezium Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGZ006
2x2 Crystal Glass Iridescent GKOL1202
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GEOJ2606
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE701
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE009
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Brown BGZ901
Iridescent Glass Tile GZOF5005
48x73mm Running Bond Matte Silicon Joint Hot Melt Glass Cobalt Blue GZOJ2607
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ014
25*25mm Square Euro Glass Dark Blue GIOL4602