A mix of colors and sizes, this pool glass tile for sale goes an artistic and elegant style, perfect for adding sparkle and
stereo effect to any spaces. It is another hot-sale winner in our
collections. SAMPLE AVAILABLE before order to ensure specification.
Hightlight:
1. 48mm+23mm mosaic chips mounted on mech back
2. Coloring processing under high temperature
3. Imaginary colors and matte finish
4. Good looking and Superb quality
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGZ001 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 160 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Mixed Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.99kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1001
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC028
23*23mm Square Crystal Glass Aqua Green BRH001
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK002
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GIOL1502
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ018
48x73mm Running Bond Matte Silicon Joint Hot Melt Glass Blue GZOJ2605
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE004
Crystal Glass Blue BGI006F2