This 12x50mm herringbone mosaic wall tile features a glitter surface and fambe blue color, it is newly decorative for both aqua project and home decoration. If you need a sample, feel free to contact us now.
Highlight:
1. 12x50mm chip size, 306x299mm sheet size, 6mm thickness, 2.0mm gap
2. Fambe glazed texture, glossy finish
3. Highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh backing, easy installation
6. Low water absorption rate, no color fading, longevity
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home decoration.
| Model NO: | BCZ619A |
| Size: | 12x50mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Blue Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x299mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Herringbone Strip |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 12x50mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.0kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Fish Scale Brown BCZ937
Shield Tile Tale Blue BCZ313Z
Plumage Tile Ceramic Green BCZ602S
Herringbone Mosaic Pale Blue BCZ618A
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9912
Ice Crackle Subway Tile ZOM5902
Fish Scale ZGA2401
Linear Stainless Steel Mix Glass BGZ006M1
Diamond Tile Ceramic Gray ZBE2301
Octagon Matte Terracotta With Black Dot ZMA1910