Looking for a strip mosaic tiles for backsplash design? Our new design strip mosaic is arrange in a popular herringbone pattern in striking dark green color, perfect for creating a featured backsplash and wall decor. Welcome to contact us for sample details.
Highlight:
1. 12x50mm chip size, 306x299mm sheet size, 6mm thickness, 2.0mm gap
2. Fambe glazed texture, glossy finish
3. Highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh backing, easy installation
6. Low water absorption rate, no color fading, longevity
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home decoration.
| Model NO: | BCZ919A |
| Size: | 12x50mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Green Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x299mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Herringbone Strip |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Green |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 12x50mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.0kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Mini Fish Scale ZOB1707
Plumage Tile Ceramic Green BCZ602S
Fish Scale Dark Blue BCZ632
Arabesque Tile Mix Colors BCZ001E2
Triangle Tile Ceramic Pale Blue BCZ626A
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCK913
Frozen Fan Shape Crackle BCZ714-B
Hexagon Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCZ909
Frozen Fan Shape Crackle BCZ610-B
Hexagon Tile Matte Ceramic BCZ910